DZIEJE NASZEJ BIBLIOTEKI WPISANE W HISTORIĘ POWSTANIA SIECI POWIATOWYCH BIBLIOTEK PEDAGOGICZNYCH
W 1950 roku zrodziła się myśl zorganizowania sieci powiatowych bibliotek pedagogicznych, mających stanowić warsztat pracy dla Ośrodków Doskonalenia Kadr Oświatowych w skali powiatowej. Poza tym przebudowa szkolnictwa wymagała uruchomienia bibliotek specjalnych, różniących się od bibliotek
szkolnych czy publicznych charakterem księgozbioru.

Mając takie argumenty Ministerstwo Oświaty okólnikiem z 24. 11. 1950 r. zapowiedziało zorganizowanie pierwszej sieci pedagogicznych bibliotek powiatowych, a pismem z 03. 02. 1951 r. zarządziło utworzenie 100 pedagogicznych bibliotek powiatowych w skali ogólnokrajowej. 21.05.1951 r. Ministerstwo Oświaty wydało zarządzenie na mocy którego dotychczasowe Centralne Biblioteki Pedagogiczne zostały przekształcone w Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie, mające podlegać terenowemu wydziałowi oświaty.

PBW miała sprawować opiekę nad PBP w zakresie doboru i szkolenia kadry, gromadzenia i opracowania zbiorów oraz form i metod pracy. Nasza Biblioteka rozpoczęła swoją działalność w 1953 roku jako Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa. Mieściła się wówczas w nieistniejącym już budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ulicy Sienkiewicza. Kierownikiem została mgr Janina Siniarska.

Zaczątek zbiorów stanowiły dary Wydziału Oświaty w Miechowie i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po krótkim czasie biblioteka zmieniła lokum, przeniesiono ją do niewielkiego pomieszczenia w Szkole Podstawowej Nr 1. Stało się tak z powodu wyburzenia budynku ZNP. Podstawowym dążeniem bibliotekarek było gromadzenie literatury z zakresu psychologii, pedagogiki, metodyki nauczania.
Udawało się osiągnąć ten cel, biblioteka stopniowo wzbogacała swe zbiory już przez systematyczne zakupy, jak i przejmowanie księgozbiorów różnych instytucji oświatowych.

W 1973 r. kierowniczka mgr Janina Siniarska przeszła na emeryturę. Przez rok kierowała biblioteką nauczycielka języka polskiego mgr Zofia Banach. Od 1974 roku funkcję kierownika pełniła mgr Halina Burda. Opiekowała się placówką do końca 2006 roku, kiedy to postanowiła odejść na emeryturę, oddając bibliotekę w ręce mgr Zofii Gawąd.

W ciągu swojego istnienia Biblioteka Pedagogiczna kilkakrotnie zmieniała siedzibę. W 1978 roku została przeniesiona do Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Konopnickiej 2. Na parterze budynku znalazła w końcu godne lokum. Na powierzchni 190 metrów kwadratowych można było wyodrębnić dużą czytelnię,
przestronną wypożyczalnię oraz zaplecze socjalne. Biblioteka doczekała się warunków, w których mogła właściwie funkcjonować i rozwijać się. Kupowano wówczas dużo nowości wydawniczych, prenumerowano ponad 60 tytułów czasopism. Dostosowując się do potrzeb czytelników, książnica stopniowo zmieniała swój profil na pedagogiczno- naukowy. Większość korzystających stanowili bowiem dokształcający się nauczyciele, pracownicy oświaty, studenci i maturzyści.

W połowie lat 70- ych w wyniku reformy administracji państwowej likwidującej powiaty, pedagogiczne biblioteki powiatowe przekształcono w filie Pedagogicznych Bibliotek Wojewódzkich. Miechów znalazł się w województwie kieleckim, zatem nasza biblioteka stała się Filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Lata 90-te to czas transformacji ustrojowej naszego kraju. Na skutek trudności ekonomicznych szczególnie ucierpiały biblioteki. Również nasza Filia zaczęła przeżywać ciężkie czasy. Brakowało funduszy na zakup nowości i prenumeratę czasopism, a oprócz tego ponownie borykano się z trudnościami lokalowymi. Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego podjęła starania o wykwaterowanie biblioteki ze względu na większą liczbę uczniów i brak sal lekcyjnych. Rozpoczął się trudny okres poszukiwania
odpowiedniego lokum. Dzięki dużemu zaangażowaniu ówczesnego burmistrza Urzędu Miasta i Gminy inż. Jerzego Muszyńskiego w 1996 roku Bibliotekę Pedagogiczną umieszczono w dawnym budynku Komitetu PZPR przy ulicy Racławickiej 12.

Reforma administracyjna w 1999 roku spowodowała, że Miechów wrócił do Małopolski, stał się powiatem, a nasza Filia została filią PBW w Krakowie. Budynek przy ulicy Racławickiej został oddany Starostwu Powiatowemu. Biblioteka Pedagogiczna ponownie przeniosła się, tym razem na parter bloku mieszkalnego przy ul. Skorupki 4, gdzie znajduje się do dzisiaj.